گوشت سفید یا گوشت قرمز کدام یک بهتر است؟

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin

گوشت قرمز یا سفید کدام بهتر است؟ این سوالی است که در ذهن خیلی ها وجود دارد.  تفاوت های تغذیه ای بین این دو وجود دارد در ادامه به این تفاوت ها اشاره می کنیم و به پاسخ این ابتدای مقاله خواهیم رسید.

اول از همه‌، مهم است که بفهمیم چه چیزی باعث ایجاد تفاوت رنگ این دو گوشت می شود، ماهیچه گوشت قرمز باید اکسیژن بیشتری حمل کند، بنابراین دارای سطوح بالاتری از میوگلوبین است، میوگولوبین پروتئین قرمز رنگی است که اکسیژن را حمل می کند و رنگ آن را به گوشت قرمز می بخشد. گوشت سفید به اکسیژن کمتری نیاز دارد، بنابراین محتوای میوگلوبین آن بسیار کمتر است در نتیجه رنگ آن سفید است.

از نظر تغذیه‌ای‌، گوشت قرمز (که معمولاً شامل گوشت گوساله و گوسفند است) هر دو شامل ویتامین B12 و آهن هم (Heme) هستند. گوشت قرمز حاوی مقدار بیشتر از این دو ماده مغذی است. آهن دریافتی از منابع گیاهی،آهن غیر هم است،که به آسانی جذب بدن نمی‌شود.

گوشت قرمز همچنین حاوی مقادیر ویتامین B6،کراتین،روی،ریبوفلاوین،نیاسین،تیامین و اسیدهای آمینه است،علاوه بر اینکه منبع عالی آنتی اکسیدان قوی آلفا لیپوئیک اسید است.

گوشت قرمز به طور کلی معمولاً دارای چربی و کالری بیشتری است، اما گوشت قرمز بدون چربی می تواند از نظر محتوای چربی با گوشت سفید قابل مقایسه باشد. به عنوان مثال میزان چربی موجود در گوشت گوساله بدون چربی در مقدار معادل بوقلمون آسیاب شده یکسان است. گوشت گوساله تغذیه شده با علف نه تنها چربی اشباع کمتری دارد، بلکه دارای سطوح بالاتری از اسیدهای چرب امگا 3 سالم، ویتامین A، ویتامین E و بتا کاروتن است.

گوشت سفید (مانند مرغ و بوقلمون) به طور کلی کالری کمتری نسبت به گوشت قرمز دارد، اگرچه این تفاوت آن‌طور که بسیاری از مردم فکر می کنند نیست. یک قسمت 100 گرم گوشت گوساله به طور متوسط 136 کالری دارد، در حالی که یک قسمت 100 گرم گوشت مرغ به طور متوسط 106 کالری دارد. مرغ منبع خوبی از اسیدهای چرب اشباع نشده است و حدود شش برابر بیشتر از گوشت قرمز حاوی اسید چرب امگا 3 است. گوشت سفید نسبت به گوشت قرمز دارای اسیدهای آمینه‌ای است که به راحتی هضم می شود، گوشت سفید منبع خوبی از پروتئین است و سرشار از پتاسیم و کلسیم است.

گوشت گوسفند در مقابل گوشت مرغ

در ادامه به مقایسه ارزش غذایی گوشت گوسفند و گوشت مرغ می پردازیم. – گوشت گوسفند و ویتامین B12،روی، آهن،ویتامین B2 و مس بیشتر دارد،در حالی که گوشت مرغ ویتامین B6،ویتامین B3،ویتامین B5 و ویتامین A بیشتری دارد. – گوشت مرغ دارای 2 برابر چربی اشباع کمتر از گوسفند است. گوسفند 8.83 گرم چربی اشباع شده دارند،در حالی که گوشت مرغ حاوی 3.79 گرم است.

پاسخ به چند سوال؟

1- کدام ماده غذایی از نظر مواد معدنی غنی تر است؟ گوشت گوسفند نسبتاً غنی از مواد معدنی هستند.

2- کدام گوشت حاوی سدیم کمتری است؟ گوشت گوسفند حاوی سدیم کمتری هستند (تفاوت 10 میلی گرم).

3- کلسترول پایین کدام غذا است؟ گوشت مرغ کلسترول کمتری دارد (تفاوت 9 میلی گرم).

4- کدام ماده غذایی دارای چربی اشباع کمتر است؟ گوشت مرغ دارای چربی اشباع کمتر است (تفاوت 5.04 گرم).

گوشت گوساله در مقابل گوشت مرغ

گوشت گوساله کمی چربی و کالری بیشتری دارد، در حالی که مرغ از نظر پروتئین غنی تر است. بنابراین مرغ گزینه بهتری برای افرادی است که رژیم های کم کالری یا کم چربی دارند. هم مرغ و هم گوشت گوساله، مانند بیشتر گوشت‌ها حاوی مقدار قابل توجهی کربوهیدرات نیستند.

مرغ دارای غلظت بسیار بالاتری از اسیدهای چرب اشباع نشده و غلظت کمتری از اسیدهای چرب اشباع است. گوشت گوساله دارای اسیدهای چرب تک اشباع نشده بیشتری است مرغ و گوشت گوساله از نظر میزان کلسترول برابر هستند.

ویتامین‌ها

گوشت مرغ از نظر اکثر ویتامین ها غنی تر است: ویتامین E،ویتامین K،ویتامین B1،ویتامین B3 و B5 و به ویژه ویتامین A یکی از ویتامین های مهم که گوشت گوساله بیشتر دارد ویتامین B12 است.

این دو گوشت تقریباً از نظر ویتامین D،ویتامین B2 و ویتامین B5 برابر هستند و حاوی ویتامین C و ویتامین B9 نیستند.

مواد معدنی

گوشت گوساله در مواد معدنی نسبت به گوشت گوساله بهتر است،زیرا دارای مقدار قابل توجهی آهن و روی است و از نظر کلسیم، پتاسیم و مس غنی‌تر است. گوشت گوساله همچنین حاوی سدیم کمتری است .

به طور خلاص،گوشت گاو حاوی کالری و چربی بیشتری است،در حالی که مرغ پروتئین بیشتری دارد. این دو گوشت از نظر میزان کلسترول برابر هستند و کربوهیدرات ندارند. گوشت گاو از نظر بیشتر مواد معدنی غنی از سدیم است، اما گوشت مرغ در گروه ویتامین ها برنده است و تنها ویتامین B12 آن را قبول می کند. این دو از نظر مقدار منیزیم و فسفر تقریباً برابر هستند.

گوشت گوساله و مرغ می توانند تاثیر منفی در سلامت قلب و عروق‌، دیابت و سرطان داشته باشند، اما مرغ، به ویژه گوشت سینه مرغ‌، انتخاب سالم تری است .

پاسخ به چند سوال

1- کدام ماده غذایی دارای چربی اشباع کمتر است؟ گوشت مرغ دارای چربی اشباع کمتر است (تفاوت 2.105 گرم)

2- کدام غذا غنی از ویتامین است؟ گوشت مرغ نسبتاً غنی از ویتامین است

3-کدام غذا حاوی سدیم کمتری است؟ گوشت گوساله حاوی سدیم کمتری است (تفاوت 10 میلی گرم)

4-کدام ماده غذایی از نظر مواد معدنی غنی تر است؟ گوشت گوساله نسبتاً غنی از مواد معدنی است

5-کدام غذا حاوی کلسترول کمتری است ؟ کلسترول این دو نسبتاً برابر است (88 میلی گرم)

از نظر تغذیه‌ای‌، سخت است که استدلال کنیم که یکی قطعاً بر دیگری ترجیح دارد. به عنوان یک موضوع عملی، احتمالاً برای اکثر مردم بهتر است مخلوطی از گوشت قرمز و سفید بخورند‌، زیرا این یکی از راه هایی است که می تواند باعث تامین کامل ترین مواد مغذی مورد نیاز بدن شود مصرف هر دو گوشت قرمز و سفید است. اما برای داشتن یک رژیم غذایی سالم، همه گوشت‌ها باید در حد اعتدال‌، همراه با وعده‌های متعدد سبزیجات و میوه ها مصرف شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط: